Z hlediska územně správního členění České republiky nyní patří obec Vnorovy do Jihomoravského kraje, okres Hodonín.
V nejstarších dobových textech psaných latinsky ale i česky bylo užíváno názvu Wnorov - Wnorovy. V německých textech byl uváděn název Wnorau, Znorow - Znorovy. Dle vládního nařízení z roku 1924 se nadále používá název Vnorovy, přesto se v ústním podání stále užívá název Znorovy. Současná obec Vnorovy vznikla sloučením dvou samostatných obcí Vnorovy a Lidéřovice v roce 1960. První zmínka o obci Vnorovy je ve falzu datovaném 1. září 1249, ale vzniklém v letech 1267 - 1275. Ves patřila k velkostatku Veselí. Počátkem 14. století patřil statek se vsí rodu Šternberků, naposledy hraběti Chorinskému. Osada Lidéřovice patřila vždy k panství Strážnickému. První zmínka o Lidéřovicích je z roku 1412.Obec Vnorovy byla poprvé povýšena na městečko v roce 1673.
Nejstarší znak je z pečeti na typáři z r. 1701 (v pečetním poli je renesanční štít, na kterém je přeložené rádlo směřující hrotem k pravému hornímu rohu štítu a štěpařský nůž směřující k levému rohu, po stranách štítu jsou dvě šesticípé hvězdičky)Ve druhé polovině 19. stol. byla používána pečeť se sv. Alžbětou. Obec Lidéřovice používala znak - dubovou větvičku se dvěma žaludy na renesančním štítě. Současný znak ( úzkým přirozeným dřevěným břevnem dělený štít, červený nad stříbrným, hořejší pole štítu prostupuje napříč stříbrné břevno s obostranným cimbuřím, v dolním poli je nalevo obrácená radlice ocelové barvy ) udělil 13.listopadu 1908 císař František Josef I. při povýšení na městys.
Obec se rozkládá při okresní silnici I/55 mezi městy Veselí nad Moravou a Strážnicí, leží na levém břehu řeky Moravy, jehož se dotýka na severním okraji. Nadmořská výška území je od 167 m n. m. do 226 m n. m. Obec leží v převážně zemědělsky obdělávané krajině s malým podílem lesních porostů. Západní část katastru je protkána hustou sítí vodních toků (Morava, meandry staré Moravy, Baťův plavební kanál, zavlažovací kanály). Na jihu protéká katastrem řeka Velička. Z hlediska klimatických poměrů patří obec do jedné z nejteplejších oblastí ČR, je velmi vhodná pro letní rekreaci u vody a rybaření. Teplé podnebí dovoluje pěstování broskví, meruněk, vinné révy, kukuřice. V minulosti se zde pěstovala také paprika a tabák.
Pamětihodnosti:
Kostel sv. Alžběty Durynské (novobarokní s prvky secese) postaven r. 1909. Sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1745. Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1747. Socha sv. Floriána v Lidéřovicích z r. 1749. Kaple Panny Marie, postavena v roce 1898.
Současnost:
Počet obyvatel 2995.
Starosta - Ing. Antonín Gazárek
Místostarosta - Mgr. Pavel Chudík
Rada obce - Ing. Jiří Třináctý, Gabriela Komínková, Ing. Pavel Macháček
Členové zastupitelstva obce - Ladislav Balažovič, Ing. Martin Ivan, Mgr. Františka Kolská, Mgr. et Mgr. Martin Motyčka, MUDr. Jakub Konečný, Josef Korvas, Mgr. Petr Pavka, Ing. Mgr. Luděk Maychynka, Ing. Lukáš Petrucha, Antonín Tomeček.
Osobnosti:
Leoš Janáček (1854 - 1928) - hudební skladatel, žil zde v letech 1870 - 1888 na faře u svého strýce. František Zýbal (1891 - 1940) - spisovatel a básník, autor knih o Slovácku. Jan Skácel (1922 - 1989) - jeden z největších moravských básníků. Petr Skácel (nar.1924) - akademický malíř, mladší bratr básníka Jana Skácela. František M. Lejček, malíř, autor obrazů v místním kostele sv. Alžběty, narozen ve Vídni (1896), žil zde se svou matkou v rodinném domku.
Umělecká řemesla:
Obec je známá malováním velikonočních kraslic, pletením velikonočních pomlázek (korbáčů) a výrobou figurek z kukuřičného šustí.
Folklór:
V obci jsou udržovány původní slovácké zvyky (velikonoce, vánoce, hody) a jsou pořádány folklórní slavnosti.
Turistika a sport:
Baťův plavební kanál je každoročně otevírán na plavební sezónu od května do října. Podél kanálu je také cyklistická stezka. Přes obec vede cyklotrasa z Hodonína do Uherského Hradiště s návazností na Moravskou cyklotrasu. Sportovat se může na fotbalovém stadionu, tenisových a volejbalových kurtech a na dětských hřištích. Koupat se dá přes letní sezónu v místním koupališti, které je známé nejčistší vodou v regionu. Dále se může rybařit na řece Moravě, Baťově kanále a na slepých ramenech Moravy (okolo 100 ha vodních ploch).
Významné firmy:
Agro a.s. - pěstování broskví, kukuřice a obilí, chov dobytka. Dále je zde několik firem (do 20 zaměstnanců) zabývajících se dřevovýrobou, kovovýrobou a stavebními pracemi.